top of page

Levharti

Výskyt: Afrika, Asie

Výška: samec cca 60 - 70 cm, samice cca 57- 64 cm

Hmotnost: samec cca 30 kg, samice 23 - 27 kg

Březost: cca 90 - 105 dní

Počet mláďat: 2 - 4 mláďata

Délka života: 12 - 17 let

Potrava:  kopytníci, hlodavci, plazi, obojživelníci, hmyz, ptáci, ryby i drobné šelmy,

Levhart skvrnitý

Levhart (leopard, pardál) patří mezi kočkovité šelmy, má poměrně krátké nohy a dlouhé tělo. Je menší než tygr, lev i jaguár. Samci jsou o 30 % větší než samice. Levhart je velmi přizpůsobivý prostředí, vyskytuje se od deštných pralesů po pouštní oblasti, je nenáročný na potravu. Umí běhat rychlostí až 58 km/h, dobře plave, do dálky skočí 6 m a do výšky 3 m. V zajetí se dožívá až 21 let.

Na kožichu levharta se vyskytují skvrny tvaru rozet. Vyskytuje se i melanistická forma, která je celá černá (tzv. černý panter). Černá barva je dědičná, je způsobena geneticky. Toto zbarvení může působit jako maskování v deštných lesech. V Africe je černých levhartů méně – je to nevýhodné v savaně při lovu. V lesích etiopské vysočiny jsou častější, cca jeden z pěti jedinců může být černý. Může to být ale také pozůstatek přizpůsobení se epidemii nemocí, protože geny způsobující melanismus mohou také ovlivnit imunitní systém.

Cibetky

Binturong

Výskyt: Nepál, Bhútán a severovýchodní Indii, Malajsii, Sundy a Palawan, obývá husté tropické lesy, stálezelené nebo opadavé porosty.

Délka těla: 61-96 cm, ocas 40-89 cm

Hmotnost: 9 - 19  kg

Březost: cca 90 - 92 dní

Počet mláďat: 2 - 3 mláďata

Délka života: 20+ let

Potrava: malí savci, plody, ovoce, vejce

Binturong je velmi zvláštní a mezi laiky poměrně neznámé zvíře. Patří mezi cibetkovité šelmy, ale pro svůj zvláštní vzhled se v angličtině někdy nazývá bearcat, což v překladu znamená "medvědokočka". Velmi dobře šplhá a má ovíjivý ocas za který se může i zavěsit. 

Cibetka africká

Výskyt: Střední, jižní a část východní Afriky

Výška: 40 cm

Hmotnost: 7 - 20 kg

Březost: cca 60 - 72 dní

Počet mláďat: 1 - 4 mláďata

Délka života: 15 - 20 let

Potrava: malí savci, plazi, ptáci, vejce, hmyz a různé plody. Dokáže sežrat zvířata i rostliny, která jsou pro jiná zvířata jedovatá. Žere i mršiny ve vysokém stadiu rozkladu. Kořist zabíjí silným třesením, menším zvířatům tak může přerazit krk nebo páteř.

Cibetka africká je převážně noční savec, její hlavní aktivita je od soumraku do půlnoci. Můžeme ji však vidět i přes den, nejčastěji brzy ráno a nebo v zamračeném počasí. Během dne obvykle spí ve vysoké trávě nebo v houští. Mimo období páření žije většinou jako samotář. Teritorium si značí žlázou umístěnou na podbřišku. Na okrajích teritoria má hromady trusu, kterými si značí svoje území. Je to tiché a nenápadné zvíře. Mezi sebou cibetky komunikují pomocí pachových stop a různých zvuků, které vydávají. Nejčastěji je to známé "ha ha ha" a další bručivé a kašlavé zvuky.

bottom of page