
Pralesnička strašná
Výskyt:Kolumbie
Velikost:4,5-5 cm
Počet vajíček:8-18 ks
Inkubace:11-12 dnů
Přeměna pulce v žábu:8-10 týdnů
Krmivo:Svinky, octomilky
Dorůstá velikosti kolem 4,5-5 centimetrů. Charakteristické je zlatožluté základní zbarvení těla. Samečci jsou vždy menší než samičky.
Pro jeden pár pralesničky strašné založíme terárium o minimální velikosti alespoň 50 x 50 x 50 centimetrů. Dno složené ze směsi písku nebo keramzitu převrstvíme nejlépe rašelinou. Tato pralesnička vyžaduje i malý vodopád, potůček nebo tůňku s vodotryskem. Alternativou je kvalitní dešťové zařízení. Pokud založíme v teráriu potůček, obložíme jeho břehy kameny. Terárium rozdělíme pomocí rašelinových briket do různých obytných etáží. K osázení použijeme např. bromélie, orchideje, lišejníky a také fíkus malolistý (vědecky Ficus benjamina). Rostliny vysadíme i kolem stěn terária. Pralesnička strašná využívá rostliny v teráriu především k lezení, ale také k odpočinku a úkrytu, ve kterém se cítí chované zvíře bezpečně. Ve volné přírodě souvisí produkce jedovatého kožního sekretu s přijímanou potravou. V zajetí, při příjmu náhradní potravy, se však jedovatost kožního sekretu vytrácí.
Pralesnička strašná požírá svinky, octomilky; tyto žáby jsou velmi žravé a mají sklon k obezitě, podle toho by také měli být krmeny.
Pralesnička pruhovaná
Výskyt:Kostarika, Panama
Velikost:3 cm
Hmotnost:1-2 g
Počet vajíček:7-25 ks
Inkubace:14 dnů
Přeměna pulce v žábu:8-10 týdnů
Krmivo:Cvrčci, octomilky
Pralesnička pruhovaná se ve volné přírodě vyskytuje na Kostarice a Panamě.
Tento menší druh žáby dorůstá v dospělosti velikosti v rozmezí 2,7-3 centimetry. Pralesnička pruhovaná má černý hřbet se dvěma žlutými nebo oranžovými pruhy, které probíhají paralelně od čenichu až po oblast pánve. Samečci jsou menší a štíhlejší než samičky. Špičky prstů předních i zadních končetin u obou pohlaví jsou rozšířené v přísavné terčíky, umožňující šplhání.
Pro jeden pár je nutné terárium o velikosti 50 x 50 x 50 centimetrů. Dno sestává z rašeliny, jejíž podklad tvoří vrstva písku nebo keramzitu. Tyto žáby vyžadují pohyblivé vodní prostředí v podobě malého vodopádu, potůčku nebo tůňky s vodotryskem. Alternativou je kvalitní zavlažovači zařízení. Rozhodneme-li se pro potůček, obložíme jeho břehy kameny. Terárium rozdělíme pomocí rašelinových briket do několika obytných rovin a k osázení použijeme například bromélie, orchideje, lišejníky a fíkus malolistý (latinsky Ficus benjamina). Neopomeneme ozelenit rovněž stěny terária, které pralesničky využívají ke šplhání a k úkrytu.
Pralesnička pruhovaná konzumuje různé stejnonožce, drobné cvrčky, octomilky a také chvostoskoky.
Pralesnička dvoubarvá
Výskyt:Kolumbie
Velikost:3,2-4,2 cm
Počet vajíček:4-30 ks
Přeměna pulce v žábu:3 týdny
Krmivo:Octomilky, svinky
Pralesnička dvoubarvá je rozšířena v Kolumbii.
Tento druh dorůstá v dospělosti velikosti v rozmezí od 3,2 do 4,2 centimetrů. Základní zbarvení pralesničky dvoubarvé je žluté, končetiny jsou zelené až namodralé. Svým vzhledem se pralesnička dvoubarvá někdy podobá pralesničce strašné a bývá s ní často zaměňována.
Pralesnička dvoubarvá je velmi zvědavá. Samečci jsou menší než poněkud větší a zavalitější samičky.
Pro jeden pár potřebujeme terárium o minimální velikosti 50 x 50 x 50 centimetrů. Samozřejmě pokud nám to podmínky dovolí volíme terárium větších rozměrů. Na dno položíme jako základní vrstvu písek smíchaný s keramzitem a pokryjeme rašelinou. Pralesnička dvoubarvá je náročná, neboť vyžaduje i malý vodopád, potůček nebo malou tůňku s vodotryskem. Nejlepší alternativou se jeví dešťové zařízení. Do terária zasadíme např. bromélie, orchideje, lišejníky a také fíkus malolistý. Rostlinami osázíme i stěny terária. Různé obytné zóny můžeme naaranžovat pomocí rašelinných briket. Rostliny využívají pralesničky hlavně ke šplhání a k úkrytu. Ke kladení vajíček se dají využít například půlené skořápky kokosových ořechů.
Pralesnička dvoubarvá požírá hlavně svinky a octomilky.
Pralesnička drobná
Výskyt:Panama, Kostarika
Velikost:2-2,5 cm
Počet vajíček:3-5 ks
Inkubace:10-14 dnů
Přeměna pulce v žábu:43-52 dnů
Krmivo:Mravenci, octomilky, pavouci
Pralesnička drobná je rozšířena v Panamě, Kostarice a v Nikaraguay.
V dospělosti dorůstá tento druh 2-2,5 centimetrů. Většinou červeně zbarvené žáby s černými puntíky připomínají na první pohled jahodu. Existují ale i další varianty, například zelená, hnědá nebo modrá. Samečci jsou menší než samičky, mají ale vyvinuté ozvučné bubínky, jejichž pomocí se hlasité ozývají. Pralesnička drobná obývá přízemní patro deštného amazonského pralesa. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni na zádech do vody.
Pralesnička barvířská
Výskyt:Jižní Amerika
Velikost:3-4 cm
Hmotnost:11 g
Počet vajíček:2-6 ks
Inkubace:14-18 dnů
Krmivo:Mravenci, octomilky, mšice
Pralesnička barvířská je rozšířena v Brazílii, Francouzské Guayaně, Surinamu.
Dospělý jedinec měří maximálně 3-4 centimetry. Zbarvení je velmi variabilní. Existují černé žáby se žlutým a zeleným akcentem na těle, stejně jako exempláře s modrými končetinami, které mohu mít i černé skvrny. Dále mohou existovat tmavě až světle modře zbarvené exempláře s černými skvrnami na hřbetě, které byly dokonce popisovány jako samostatný druh D. azureus. Podle novějších výzkumů jde ale jen o barevnou variantu. Samečci jsou menší než zavalitější samičky. Dospělci žijí ve stromovém patře.
Zajímavé je rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni na zádech do vody.
Pralesnička brazilská
Výskyt:Brazílie
Velikost:4 cm
Počet vajíček:5-10 ks
Inkubace:10-14 dnů
Krmivo:Octomilky, drobní cvrčci
Pralesnička brazilská je, jak již napovídá její druhový název, rozšířena v Brazílii.
Velikosti dorůstá maximálně čtyři centimetry. Základní zbarvení pralesničky brazilské je černé, na hřbetě se žlutými, červenými nebo oranžovými skvrnami. Horní strana zadních končetin může být červená. Samičky jsou větší a mohutnější než samečci, kteří ale mají větší přísavné terčíky na prstech. Jsou to obyvatelé deštných pralesů, se zajímavou biologií rozmnožování a péčí o potomstvo
Pralesnička harlekýn
Výskyt:Jižní Amerika
Velikost:4 cm
Hmotnost:3 g
Počet vajíček:12 ks
Inkubace:14 dnů
Přeměna pulce v žábu:65-85 dnů
Krmivo:Cvrčci, octomilky
Pralesnička harlekýn je rozšířena v Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Guayaně. Velikosti dorůstá tato pralesnička maximálně 4 centimetry. Základní zbarvení této žáby se žlutými příčnými pruhy je černé. Existují i barevné varianty se zelenými nebo oranžovými pruhy. Samečci jsou menší než samičky a prsty mají opatřené velkými přísavnými poduškami. Pralesnička harlekýn obývá deštné pralesy. Zajímavé je u tohoto druhu rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni samičkou na zádech do vody v blízkosti.Jako potrava slouží pro pralesničku harlekýn drobní cvrčci, octomilky, chvostoskoci, luční plankton.
Pralesnička batiková
Výskyt:Kolumbie, Kostarika
Velikost:4,5 cm
Hmotnost:2-4 g
Počet vajíček:5-13 ks
Inkubace:12-16 dny
Přeměna pulce v žábu:55-65 dnů
Krmivo:Cvrčci, octomilky
Pralesnička batiková se vyskytuje v Jižní Nikaraguy, Kolumbii a v Kostarice.
Dorůstá velikosti až 4,5 centimetrů. Zbarvení je velmi variabilní od černozelené přes zlatohnědou či modročernou i po téměř žlutou. U první varianty existuje ještě několik různých zelených odstínů a vzájemných odchylek od obou barev. Hlava samečků je více zašpičatělá i štíhlejší než u samiček. Samečci mají i větší přísavné podložky prstů. Pralesničky obývají deštné pralesy. Jejich jedovatý sekret využívali indiáni jako šípový nervový jed. Zajímavé je i rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni na zádech do vody.Pralesnička batiková požírá drobné cvrčky, octomilky a chvostoskoky.







